Menu
Wycieczki piesze
Trasy układam tak, by wszyscy uczestnicy byli w stanie je przejść. Bardzo indywidualnie do tego podchodzę, tak więc najlepiej jest się ze mną skontaktować i wspólnie omówić program. Poniżej przykładowe trasy pieszych wycieczek.
Spacer po Krynicy
Miły ,niemęczący spacer po najpiękniejszych i najważniejszych miejscach naszego uzdrowiska.
Zobaczymy deptak , gdzie są Stare Łazienki Mineralne, Stary Dom Zdrojowy, Nowy Dom Zdrojowy, muszla koncertowa i fontanna multimedialna. Odwiedzimy pijalnię wód mineralnych, gdzie można, za opłatą, skosztować krynickich wód mineralnych ze słynnym Zuberem na czele ( woda dla odważnych: specyficzny zapach siarkowodoru i słonawy smak!), obejrzymy też najstarszą zabudowę uzdrowiska: drewniane wille z drugiej połowy XIX wieku. Przejdziemy obok pomników Nikifora Krynickiego, dr Józefa Dietla i Bogusława Kaczyńskiego ( wieloletniego dyrektora festiwali kiepurowskich). Obejrzymy także słynną Patrię, hotel należący przed II wojną do Jana Kiepury – słynnego śpiewaka i aktora, którego pomnik również w Krynicy mamy.
Spacer trwa około 2 godzin, polecany dla wszystkich ze względu na niewielki stopień trudności. Podczas spaceru jest przewidziana przerwa na degustację wody, toaletę itp.
Spacer po Krynicy z Górą Parkową
Podczas spaceru , oprócz zwiedzania centrum, wchodzimy pieszo na szczyt Góry Parkowej jednej z atrakcji Krynicy. Przejście alejkami parkowymi, piękną trasą wśród soczystej zieleni. Po drodze zobaczymy Łabędzi Staw, figurę Matki Boskiej Królowej Krynickich Zdrojów, polanę’ Michasiowa” ze słynnym źródłem” Bocianówka”.
Na szczycie góry, od wiosny do jesieni czynne są rajskie ślizgawki i zjeżdżalnia pontonowa- polecane dla dzieci i dorosłych, punkt gastronomiczny i górna stacja kolejki linowo – terenowej, budowanej w 1937 r.
Zawsze bardzo miło spędza się tam czas!
Z góry można zejść pieszo lub zjechać kolejką. Możliwy jest też wariant odwrócony, czyli wjazd kolejką i piesze zejście.
Cała wycieczka trwa wówczas około 4 godzin.
Jeśli wjeżdżamy kolejką i schodzimy pieszo, to wycieczka jest łatwa i polecana dla wszystkich.
Oczywiście , szczególnie dla dzieci, które mogą poszaleć na rajskich ślizgawkach.
Najchętniej wybierane wycieczki piesze, to trasy w pobliżu Krynicy, np.
BESKID SĄDECKI:
Wieża widokowa na Drabiakówce (895 m n.p.m.)
Najnowsza atrakcja Krynicy, wieża widokowa i ścieżka w koronach drzew, znajduje się na górze Drabiakówka ( 895 m n.p.m.) Idziemy pieszo z centrum Krynicy szlakiem zielonym na przełęcz Krzyżową, skąd szlakiem niebieskim pod wieżę. Następnie piękny spacer ścieżką edukacyjną ponad koronami drzew na wieżę widokową, skąd roztacza się wspaniała panorama na Beskid Sądecki i Niski oraz słowackie pasma górskie. Pod wieżą są ławeczki, punkt gastronomiczny, toalety.
U podnóża góry, przy dolnej stacji kolejki krzesełkowej jest restauracja i parking.
Wycieczka dla wszystkich. Jeśli dojście piesze, to wymaga trochę wysiłku, ale nie przesadnie. Można też wybrać dojazd na Słotwiny pod Drabiakówkę autokarem i wjazd kolejką krzesełkową na szczyt.
GÓRAMI DOOKOŁA KRYNICY: szlak żółty Góra Parkowa – Huzary – Jakubik – Jaworzynka – góra Krzyżowa – Krynica( około 5-6 godzin)
Góra Krzyżowa (813m n.p.m. czas trwania około 2,5 godziny),
Huzary ( około 3 godziny),
Jaworzyna Krynicka -najwyższa w okolicy góra( 1114 m n.p.m.)- tutaj mamy różne opcje tras; dłuższe i krótsze, np. z Krynicy szlakiem czerwonym ( Głównym Szlakiem Beskidzkim)
Jaworzyna – Runek – Bacówka nad Wierchomlą ( schronisko)- zejście do Szczawnika
Jaworzyna – Hala Łabowska – Łomnica – Zdrój
Jaworzyna – Muszyna
Góra Parkowa( 741m n.p.m.) – Szalone(829 m n.p.m.)- zejście do Powroźnika
Krynica – Huzary( 865 m n.p.m.)- zejście do Tylicza
Rytro – ruiny zamku – Cyrla ( schronisko) – Rytro
Piwniczna- Kosarzyska – Obidza – Wielki Rogacz – Radziejowa( 1262 m n.p.m.)
Piwniczna – Niemcowa – Kordowiec – Rytro
BESKID NISKI:
Tylicz – Lackowa ( 997 m n.p.m.)– zejście do Wysowej lub z powrotem do Tylicza
Wysowa –Kozie Żebro- Hańczowa
PIENINY:
Trzy Korony – Góra Zamkowa – Krościenko n/Dunajcem
Wąwóz Homole – Jaworki – Dolina Białej Wody
Wąwóz Homole – Wysoka (1050 m n.p.m) – grzbietem Małych Pienin do schroniska Orlica – Szczawnica
Szczawnica – Leśnica Chata Pieniny, czyli Pieniny polskie i słowackie.
Wjazd koleją krzesełkową na Palenicę. Na szczycie fantastyczne górskie panoramy na Pieniny, Tatry i Beskid Sądecki. Piesze przejście znakowanym szlakiem turystycznym do Leśnicy, słowackiej pienińskiej wioski, do schroniska Chata Pieniny. Tutaj, oczywiście planujemy postój na knedle z madziarskim gulaszem, czy piwo lub kofolę i ruszamy dalej trasą wąwozem Leśnickim nad Dunajec. Wracamy pieszo do Szczawnicy drogą pienińską. Piesze przejście trwa trzy godziny. Trasa nie jest męcząca, ponieważ praktycznie cały czas idziemy albo z górki, albo po płaskim! 😉 Można wziąć kijki trekkingowe, przydadzą się przy schodzeniu. Polecana dla wszystkich, bardzo atrakcyjna widokowo.
GORCE:
Ochotnica Dolna – Lubań ( 1211 m n.p.m.)- Tylmanowa Rzeki
Łopuszna – Hala Długa – Turbacz ( 1310 m n.p.m.) – Łopuszna
Skontaktuj się ze mną
Masz pomysł na wycieczkę z pilotem, a może chcesz zapytać o możliwość udziału w wyprawie z licencjonowanym przewodnikiem?
Jestem do dyspozycji!
Poniedziałek-Niedziela
przez całą dobę
Barbara Szajnicka
Licencjonowany przewodnik górski i turystyczny, pilot wycieczek
telefon: +48 511 117 909
e-mail: basiaprzewodnik@gmail.com
Dane firmowe
Usługi Przewodnickie Barbara Szajnicka
Słoneczna 7a
33-383 Tylicz
NIP: 734-171-35-26